Η πορεία του εφηβικού τμήματος Ολυμπιάδας Παπάγου 2010-2011

efiviko_2010-2011-300x22518/09/10 – 1η Αγωνιστική

Αρίωνας Αμαρουσίου – Ολυμπιάδα Παπάγου : 41 – 48

Διαιτητής : Γεωργόπουλος

Πραγματικό ντέρμπυ !  Το τελικό σκορ δεν δείχνει την πραγματική εικόνα του αγώνα, όπου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και εναλλάσονταν συνέχεια στο προβάδισμα.  Μόνο στα τελευταία 3 λεπτά οι παίκτες του Αρίωνα κουράστηκαν και η Ολυμπιάδα κατέκτησε μία δύσκολη νίκη σε ένα πολύ κακό ανοικτό γήπεδο με αντίπαλους που έπαιζαν σκληρά μεν, αλλά αθλητικά.  Σημειώστε πως οι αντίπαλοι έπαιξαν κλειστή ζώνη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.  Προς το τέλος του αγώνα γυρίσαμε και εμείς σε ζώνη και κερδίσαμε !

Τα δεκάλεπτα ήταν : 14 – 17, 24 – 22, 32 – 35, 41 – 48.

Οι συνθέσεις :

Αρίωνας Αμαρουσίου (Λεμποτέσης) : Πουκαμίσας 6, Μπόζας Ι. 12(1), Μιχαηλίδης 1, Γιακουβάκης 3(1), Ευαγγέλου 14, Μπόζας Ν. 5, Καλεμάκης, Κριστός, Μπιτσάνης.

Ολυμπιάδα Παπάγου (Μελισσάρης) : Αρμάγος 4, Νελλόπουλος 5, Γκανασούλης 5, Κιόρογλου 6(1), Χριστόπουλος 4(1), Ζαφείρης, Βλαχογιάννης 2, Μάρδας 18, Ευγενίου 4.

25/09/10 – 2η Αγωνιστική

Παλλήνη – Ολυμπιάδα Παπάγου : 44 – 38

Διαιτητής : Μακρής

Η Ολυμπιάδα έκανε ένα κακό παιγνίδι, ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου έβαλε μόλις 3 πόντους και έχασε ένα «δικό της» αγώνα, αν και προηγείτο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ( η διαφορά έφτασε έως και τους 12 πόντους στις αρχές της δεύτερης περιόδου ).  Δυστυχώς ήταν ένα αποτέλεσμα που θα μετρήσει πολύ στην εξέλιξη του πρωταθλήματος, μιας και χάθηκε ένα σχετικά «εύκολο», για την αξία των παικτών μας, παιγνίδι.  Μετά από αυτό το στραβοπάτημα, η συνέχεια του πρωταθλήματος γίνεται δύσκολη και τα παιδιά θα πρέπει να προσέξουν πάρα πολύ στους επόμενους αγώνες.

Τα δεκάλεπτα ήταν : 04 – 11, 18 – 25, 32 – 35, 44 – 38.

Παλλήνη (Τελλάκης) : Κανελλόπουλος 14(2), Αγγελής Ν. 10, Αγγελής Α. 2, Κουτσίκος, Καρανίκας 2, Ξυλογιαννόπουλος 1, Σιντόσης 11, Στρατής 4, Αθανασόπουλος, Κατσαντώνης.

Ολυμπιάδα Παπάγου (Μελισσάρης) : Αρμάγος 10, Νελλόπουλος 12, Γκανασούλης, Μαντζάκος 3(1), Κόλλιας, Κιόρογλου 2, Χριστόπουλος, Σκούρας, Βλαχογιάννης , Μάρδας 9, Ευγενίου 2.

02/10/10 – 3η Αγωνιστική

Ολυμπιάδα Παπάγου – Τριφυλλιακός : 69 – 52

Διαιτητής : Γκότσης

Φαίνεται ότι η απρόσμενη ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής στη Παλλήνη αποτέλεσε καλό μάθημα για τους παίκτες του εφηβικού της Ολυμπιάδας, οι οποίοι, πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και νίκησαν πολύ εύκολα το Τριφυλλιακό.  Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει τη διαφορά δυναμικότητας των αντιπάλων, καθώς η Ολυμπιάδα προηγήθηκε ακόμα και με 28 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.  Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας χαλάρωσε και έδωσε τη δυνατότητα στους Πολυδροσιώτες να «μαζέψουν» τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 22 – 12, 41 – 21, 57 – 31, 69 – 52.

Ολυμπιάδα Παπάγου (Μελισσάρης) : Κιόρογλου 6(2), Νελλόπουλος 6, Αρμάγος 6, Μαντζάκος, Κόλλιας 1, Γκανασούλης 19(4), Χριστόπουλος 5(1), Μάρδας 9, Σκούρας, Βλαχογιάννης 8, Ευγενίου 9.

Τριφυλλιακός (Δροσόπουλος) : Ζουμπούκος 5, Δούρος 14, Λαζαρίδης 8, Μπατσούλης, Μελιγκουνάκης 2, Τσίγκος 12, Κολαξής 4, Λούρος 7.

10/10/10 – 4η Αγωνιστική

ΚΑΟ Γέρακα – Ολυμπιάδα Παπάγου : 62 – 77

Διαιτητής : Αντωνιάδης

Με πολύ πίεση στη μπάλα και τρέξιμο στο ανοικτό γήπεδο, το εφηβικό της Ολυμπιάδας πέρασε πολύ εύκολα από την έδρα του ΚΑΟ Γέρακα, τον οποίο νίκησε με 15 πόντους διαφορά, αν και στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε και στο +28.  Στον αγώνα έπαιξε για πρώτη φορά φέτος και ο γιός του επί σειρά ετών προπονητή του ανδρικού της Ολυμπιάδας Χρήστου Κουρτέση, Μάριος, ο οποίος ήρθε τη τελευταία στιγμή στην ομάδα με μεταγραφή από την Αγ. Παρασκευή..

Τα δεκάλεπτα ήταν : 08 – 20, 24 – 34, 38 – 60, 62 – 77.

ΚΑΟ Γέρακα (Μαστοράκης) : Βενάρδος 6, Αγορής Θ. 9, Αγορής Α. 10, Μαυρεδάκης 9, Μάνασης 6, Διαμαντής 5, Αλεξόπουλος 2, Πράπας 12, Κούκος, Μανιδάκης 3.

Ολυμπιάδα Παπάγου (Μελισσάρης) : Νελλόπουλος 6, Κουρτέσης 4, Αρμάγος 9, Κόλλιας 7(1), Κιόρογλου 8(2), Χριστόπουλος 2, Μάρδας 21, Σκούρας 4, Βλαχογιάννης 6, Γκανασούλης 2, Ευγενίου 8.

16/10/10 – 5η Αγωνιστική

Ολυμπιάδα Παπάγου – ΦΟ Τούφας : 66 – 56

Για μια ακόμη φορά το εφηβικό μας έκανε εξαιρετική εμφάνιση μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο του παιγνιδιού και στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν κουράστηκαν και οι Κουρτέσης – Μάρδας, είχαμε σημαντικό πρόβλημα σε άμυνα και επίθεση, επιτρέποντας στους αντιπάλους μας να φτάσουν την διαφορά ακόμα και σε μονοψήφιο νούμερο προς το τέλος του αγώνα. Κρίμα, γιατί χαλάσαμε μια εξαιρετική εικόνα που δημιουργήσαμε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα έως το 30’, κόντρα σε μια ομάδα που φοβόμασταν ότι θα ήταν ένα από τα φαβορί για τη κατάληψη της πρώτης θέσης.

Τα δεκάλεπτα ήταν : 21 – 14, 42 – 23, 56 – 38, 66 – 56.

Ολυμπιάδα Παπάγου (Μελισσάρης) : Κουρτέσης 17(2), Σκούρας, Ζάγορας, Αρμάγος 5, Κόλλιας 2, Μάρδας 21, Ευγενίου 6, Κιόρογλου 8(2), Νελλόπουλος 7, Γκανασούλης.

ΦΟ Τούφας (Καλοσακάς) : Μπουφόνος, Δημητράκης 10, Κυλιακούδης 1, Γενάρης 25(3), Πατσόπουλος 7(1), Φούρλιας, Πουλάδος, Στάιτς, Ευσταθίου 6, Παντελόπουλος 5(1), Κόντος 2.

24/10/2010 – 6η Αγωνιστική

ΓΣ Βριλήσσια – Ολυμπιάδα Παπάγου : 40 – 43

Διαιτητής : Τζίκας

Πραγματοποιώντας τη χειρότερη φετινή της εμφάνιση, η ομάδα του εφηβικού «πέρασε» από το ανοικτό των Βριλησσίων αντιμετωπίζοντας πολύ μεγάλες δυσκολίες. Μετά από ένα πολύ μέτριο ξεκίνημα, στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο καταφέραμε να δημιουργήσουμε μια μικρή (αλλά σταθερή) διαφορά 6 – 8 πόντων. Και πάλι όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας έκανε «κοιλιά» και επέτρεψε στους αντιπάλους μας να ισοφαρίσουν και μάλιστα να αστοχήσουν στην τελευταία επίθεση του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 11 – 10, 17 – 22, 26 – 34, 40 – 43.

Βριλήσσια (Ζακυνθινός) : Βασιλειάδης, Καρνέσης 1, Χαμηλός 8(1), Γιάννου 22(3), Κοντογιάννης, Μακρής, Κοντοβάτος 8, Δαγκλής 1, Βασιλόπουλος.

Ολυμπιάδα Παπάγου (Μελισσάρης) : Σκούρας, Βλαχογιάννης, Κόλλιας, Μάρδας 13, Χριστόπουλος 2, Κιόρογλου 2, Νελλόπουλος 9, Αρμάγος 7, Γκανασούλης 10.

30/11/10 – 7η Αγωνιστική - Η ομάδα μας είχε ΡΕΠΟ

20/11/10 – 8η Αγωνιστική

Ολυμπιάδα Παπάγου – Πρότυπο Χαλανδρίου 60 – 65

Διαιτητής: Αντωνιάδης

Μετά από συγκλονιστικό παιγνίδι, η ομάδα του εφηβικού έχασε από το Πρότυπο Χαλανδρίου στο «ντέρμπυ» του πρωταθλήματος, στη παράταση. Το αποτέλεσμα μάλλον αδικεί την ομάδα μας, που στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν καλύτερη, αν και υστέρησε απελπιστικά στα ριμπάουντ. Όταν το ματς έφτασε στη παράταση, η ομάδα μας φάνηκε πολύ κουρασμένη και το Πρότυπο κέρδισε εύκολα.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 23 – 17, 35 – 36, 48 – 47, 56 – 56.(κανονικός αγώνας), 60 – 65 (παράταση)

Ολυμπιάδα Παπάγου (Μελισσάρης): Ευγενίου, Βλαχογιάννης, Κόλλιας 4, Μάρδας 9, Χριστόπουλος 7(1), Κιόρογλου 11(3), Νελλόπουλος 4, Κουρτέσης 14(1), Γκανασούλης 11(2).

Πρότυπο Χαλανδρίου (Πίστης): Παπαδόπουλος 2, Τζωρτζόπουλος 26(4), Σκαμάγκος, Μέτζελος, Γρατσιάτος 8(1), Αγγελίδης, Κιάπας 11(2), Δούκας 16, Ράζνυ 2.

28/11/10 – 9η Αγωνιστική

Κρόνος Γέρακα – Ολυμπιάδα Παπάγου 50 – 64

Διαιτητής: Τζήκας

Μετά από καλή εμφάνιση, το εφηβικό επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας άνετα το γηπεδούχο Κρόνο. Η ομάδα μας ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ και παίζοντας στο «ρελαντί», έχοντας σε καλή μέρα τον Κουρτέση και παρά την απουσία του Μάρδα, δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 09 – 16, 18 – 26, 35 – 45, 50 – 64

Κρόνος Γέρακα (Μακούλης): Γκίνης 11(1), Τούλας 1, Κωνσταντακόπουλος 23(1), Αρβανιτάκης 7, Κουντούπης, Λύτρας Γιαννακόπουλος 8.

Ολυμπιάδα Παπάγου (Μελισσάρης): Ευγενίου 8, Σκούρας 9(1), Βλαχογιάννης 11, Μαντζάκος, Κόλλιας 2, Χριστόπουλος 2, Κιόρογλου 9(1), Νελλόπουλος 2, Κουρτέσης 17, Γκανασούλης 4.

04/12/10 – 10η Αγωνιστική

Ολυμπιάδα Παπάγου – Αρίωνας Αμαρουσίου 44 – 46

Διαιτητής: Λιναριδάκης

Νέο στραβοπάτημα για το εφηβικό, αυτή τη φορά στο γήπεδό μας, από μια ομάδα που «δεν πάει για τίποτα», αφού βρίσκεται κάτω από τη μέση της βαθμολογίας. Μετά από αυτή την ήττα, οι ελπίδες της ομάδας μας για τη κατάληψη της πρώτης θέσης που οδηγεί στο β’ γύρο του πρωταθλήματος μειώθηκαν σημαντικά. Η ομάδα μας υστέρησε σημαντικά στον αγώνα αυτό, κυρίως σε τσαγανό και διάθεση για προσωπικές μονομαχίες. Οι αντίπαλοι μας, παίζοντας με πολλές επαφές και υπερτερώντας σε δύναμη, κέρδισαν κατά κράτος στα ριμπάουντ και βάζοντας μόνο 46 πόντους εκτός έδρας, κατάφεραν να πάρουν μια ανέλπιστη νίκη.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 09 – 09, 15 – 20, 28 – 36, 44 – 46.

Ολυμπιάδα Παπάγου (Μελισσάρης): Ευγενίου 3(1), Βλαχογιάννης 2, Κόλλιας , Μάρδας 8, Χριστόπουλος, Κιόρογλου 5, Νελλόπουλος 2, Κουρτέσης 19, Γκανασούλης 5(1).

Αρίωνας Αμαρουσίου (Λεμποτέσης): Πουκαμίσας 9(1), Μπόζας Ι. 14, Μιχαηλίδης, Ανεττής, Γιακουβάκης 4, Ευαγγέλου 7(1), Μπόζας Ν. 4, Αγγελάτος 6, Καλεμάκης 2, Κριστός.

11/12/10 – 11η Αγωνιστική

Ολυμπιάδα Παπάγου – Παλλήνη 50 – 44

Διαιτητής: Καραμπίνης

Το εφηβικό της Ολυμπιάδας πήρε την «εκδίκησή» του για την απρόσμενη ήττα του πρώτου γύρου κερδίζοντας την Παλλήνη ευκολότερα από ότι δείχνει το τελικό σκορ. Η ομάδα μας προηγήθηκε πάνω από 10 πόντους στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αν και στο τέλος λίγο έλειψε να μας «λαχταρήσει» πάλι, θυμίζοντας την ανατροπή που υπεστήκαμε στο ματς του πρώτου γύρου. Στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα η Παλλήνη πλησίασε ακόμα και στους 4 πόντους, αλλά ήταν πολύ κουρασμένη για να καταφέρει να πάρει άλλο ένα «δικό μας» ματς.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 13 – 06, 31 – 12, 41 – 28, 50 – 44.

Ολυμπιάδα Παπάγου (Μελισσάρης): Ευγενίου 8, Σκούρας 2, Βλαχογιάννης 3, Μαντζάκος, Κόλλιας 4, Μάρδας 11, Χριστόπουλος 4, Κουρτέσης 18(1), Νελλόπουλος, Γκανασούλης.

Παλλήνη (Τελλάκης): Καρανίκας 2, Αγγελής Ν. 15, Αγγελής Α. 9, Σιντόσης 1, Στρατής 4, Ξυλογιαννόπουλος 7, Κριτσαντώνης 6(1).